Archiwum artykułów

22-05-2023
Uwaga na suplementy z zielonej herbaty
Ta historia przydarzyła się Jimowi McCantsowi z Teksasu, a zrelacjonował ją serwis BBC. Amerykanin, w związku ze zbliżającymi się 50-tymi urodzinami, postanowił lepiej zadbać o swoje zdrowie. Poprawił sposób żywienia, regularnie ćwiczył i zaczął przyjmować suplementy diety zawierające ekstrakt z zielonej herbaty. Liczył na to, że te ostatnie, dzięki zawartości silnych antyoksydantów (z grupy katechin) wzmocnią jego organizm, a zwłaszcza układ krążenia.
13-04-2023
Ucieczka nastolatka: co rodzice powinni wiedzieć
Wbrew temu co najczęściej myślimy, to wiosna bardziej niż lato sprzyja jest czasem ucieczek nastolatków z domów. Niezależnie, jakie mamy z nastoletnim dzieckiem relacje, każde jego zniknięcie trzeba traktować poważnie i rozpocząć poszukiwania natychmiast. To mit, że należy odczekać 24 godziny!
20-03-2023
Na stres są sposoby
Przeciągający się stres rujnuje zdrowie. Są sposoby, by mu zaradzić. Może warto traktować trudności jak zadania do rozwiązania? "Wybiegać" negatywne emocje? Porozmawiać z kimś życzliwym o tym, co nas gnębi?
01-03-2023
Jak rozpoznać produkty ekologiczne?
Unijne logo produkcji ekologicznej tzw. ekoliść składający się z 12 gwiazdek, numer jednostki certyfikującej oraz miejsce uprawy surowców rolnych – takie informacje powinny znaleźć się na produkcie, który jest uznawany za ekologiczny.
03-02-2023
Kiedy rozważyć odejście z pracy w trosce o siebie...
Toksyczny przełożony wpływa nie tylko na nastrój pracowników. Kiedy szef jest psychopatą lub narcyzem, lepiej rozejrzeć się za inną pracą. W przeciwnym grożą nie tylko problemy zdrowotne, ale i niezbyt miłe dla otoczenia zmiany zachowania.
09-01-2023
Polacy wciąż mało wiedzą o zdrowiu
Nie dajmy się zwieść pozorom. Choć średnia długość życia rośnie, a w dużych miastach od lat szerzy się moda na bycie fit, to jednak z badań wynika, że wiedza Polaków na temat zdrowia oraz największych zagrożeń zdrowotnych jest dramatycznie niska.
08-12-2022
Pracownicy niezadowoleni z benefitów prozdrowotnych. Można to zmienić!
Wielu pracowników nie jest zadowolonych z oferowanych im przez pracodawców bonusów mających służyć poprawie i utrzymaniu zdrowia, a spora część uważa, że oferta skierowana jest tylko do entuzjastów zdrowego stylu życia – wynika z badań. Instytut Medycyny Pracy w Łodzi (IMP) udostępnił właśnie bezpłatne narzędzia, dzięki którym pracodawca może skroić ofertę pod realne potrzeby pracowników.
09-11-2022
Plecak na kółkach lepszy niż zwykły
Dziecko ma ciężki tornister? Plecak na kółkach jest lepszym wyborem - pomoże mu uniknąć nadmiernego wysiłku oraz bólu pleców. To nie tylko intuicyjne przekonanie, a wiedza!
24-10-2022
Zadbaj o odpowiednią dietę swojego dziecka już dzisiaj
O konieczności dostosowywania żywności do unikalnych potrzeb dzieci opowiedziało grono ekspertów, którzy opracowali raport "Bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci 2022". Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat specyficznych potrzeb żywieniowych  dzieci w okresie ich 1000 pierwszych dni życia. Jego odbiorcami są zarówno decydenci oraz specjaliści, jak i konsumenci, wśród których szczególną grupę stanowią rodzice i opiekunowie małych dzieci.  
19-05-2022
Nie piętnujmy osób z zaburzeniami psychicznymi
Nie utożsamiajmy zbrodni z zaburzeniami psychicznymi – apelują psychiatrzy, wskazując, że to krzywdząca droga na skróty. Z kolei Fundacja eF Kropka działająca na rzecz zniesienia stygmatyzacji osób z doświadczeniem zaburzeń psychicznych ma nadzieję, że zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nie przełoży się na zwiększenie piętna tych chorób.
12-01-2022
Cukier szkodzi, ale słodzik jeszcze bardziej?
Osoby, które piją dużo słodkich napojów mogą mieć mniejsze mózgi, w tym w obszarach odpowiedzialnych za pamięć. Miłośnicy słodzików prawdopodobnie częściej cierpią z powodu demencji.
31-12-2021
Dlaczego alkoholu nie zaleca się w profilaktyce chorób?
Alkohol wykazuje działanie prozdrowotne - badania obserwacyjne i eksperymentalne wykazały jego dobroczynny wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia.