Unijne logo produkcji ekologicznej tzw. ekoliść składający się z 12 gwiazdek, numer jednostki certyfikującej oraz miejsce uprawy surowców rolnych – takie informacje powinny znaleźć się na produkcie, który jest uznawany za ekologiczny.

Produkty "eko", "bio" i "organic" to takie, które zawierają co najmniej 95 proc. składników ekologicznych, m.in. niemodyfikowanych genetycznie, bez sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin. Według oceny Inspekcji Handlowej jedna na pięć skontrolowanych partii produktów nie spełniała wymogów "ekologiczności". Dlatego w praktyce nie zawsze rolnictwo ekologiczne jest zdrowsze.

Trzeba sprawdzać oznaczenia

– Polaków ogarnęło spożywcze ekoszaleństwo. W sklepach jest coraz więcej naturalnych soków owocowych, warzyw z ekologicznych upraw i wędlin "z własnej wędzarni". Jednak nie wszystko określane mianem "eko" naprawdę nim jest – mówi prezes promującego zdrową i ekologiczną żywność Stowarzyszenia Bio Polska Mirosław Szemla.

Warzywa i owoce są uprawiane bez nawozów i środków wzmacniających; czasami nie wyglądają tak zachęcająco jak te naszpikowane konserwantami, nie zawierają bowiem substancji poprawiających barwę, konsystencję i strukturę. Kupując prawdziwie ekologiczną żywność, nie możemy jednak patrzeć jedynie na jej wygląd - przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na oznaczenia. Każdy z produktów musi zawierać unijne logo produkcji ekologicznej tzw. ekoliść składający się z 12 gwiazdek, numer jednostki certyfikującej (w Polsce działa ich 11) oraz miejsce uprawy surowców rolnych.

Nie dajmy się zwieść także "ekologicznym" sklepom i bazarom - tam również skrupulatnie sprawdzajmy, czy produkt posiada certyfikat.

Warto kupować od producenta

Gospodarstwo rolne produkujące ekologiczną żywność musi poddać się specjalnej kontroli, która potwierdza, czy produkty spełniają ekologiczne unijne normy. Wówczas produkty uzyskują certyfikat i mogą być sygnowane unijnym logo produkcji ekologicznej. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości kontrole powtarzane są co roku. Produkty, które nie posiadają certyfikatu, mogą być sygnowane jedynie nazwą "naturalne".

Produkty ekologiczne mają zwykle krótszą datę przydatności do spożycia, ponieważ nie zawierają substancji konserwujących. Kosztują więcej, ponieważ ich uprawa jest droższa. Warto też pamiętać, że sklepy, w których są sprzedawane, doliczają sobie odpowiednią marżę. Dlatego warto ekologiczne produkty kupować prosto od producenta.

Możesz ocenić ten artykuł: