Nie wiesz co reprezentuje kod PKD: 58.11.Z? Identyfikuje on branżę: Wydawanie książek. Zapoznaj się z informacjami o tym kodzie klasyfikacji działalności!
Jakiego rodzaju działalność obejmuje PKD: 58.11.Z?
Podklasa ta obejmuje wydawanie:
- książek, broszur, ulotek i podobnych publikacji, włączając słowniki i encyklopedie, w formie drukowanej, elektronicznej i dźwiękowej lub w Internecie,
- atlasów, map i wykresów w formie drukowanej i elektronicznej.
Podklasa ta nie obejmuje:
- produkcji globusów, sklasyfikowanej w 32.99.Z,
- wydawania materiałów reklamowych, sklasyfikowanego w 58.19.Z,
- wydawania nut, sklasyfikowanego w 59.20.Z,
- działalności pisarzy niezależnych, sklasyfikowanej w 90.03.Z.
Do jakiego grupy, działu i sekcji przynależy PKD: 58.11.Z?
Wydawanie książek przynależy do grupy Sprzedaż detaliczna prowadzona na straganach i targowiskach. Grupa ta obejmuje sprzedaż detaliczną dowolnych nowych lub używanych towarów prowadzoną zazwyczaj na straganach umiejscowionych wzdłuż dróg publicznych lub wyznaczonych targowiskach.Grupa 47.8 przynależy do działu 58: Działalność wydawnicza. Dział ten obejmuje wydawanie:
- książek, broszur, folderów, słowników i encyklopedii,
- atlasów i map,
- gazet, czasopism i pozostałych periodyków,
- książek telefonicznych i wykazów adresowych,
- pozostałych publikacji takich jak: edycję oprogramowania.
- drukowania, sklasyfikowanego w 18.11.Z, 18.12.Z,
- reprodukcji zapisanych nośników informacji, sklasyfikowanej w 18.20.Z,
- rozpowszechniania filmów, kaset wideo oraz filmów na DVD lub podobnych nośnikach, sklasyfikowanego w odpowiednich podklasach działu 59,
- produkcji wzorcowych kopii płyt lub materiału dźwiękowego, sklasyfikowanego w odpowiednich podklasach działu 59.
Natomiast Działalność wydawnicza należy do sekcji J: Informacja i komunikacja. Sekcja ta obejmuje produkcję i rozpowszechnianie informacji i dóbr kultury, przekazywanie lub rozpowszechnianie tych dóbr, działalność usługową w zakresie technologii informatycznych, przetwarzanie danych oraz pozostałą działalność usługową w zakresie informacji. Sekcja ta obejmuje:
- działalność wydawniczą, włącznie z publikowaniem oprogramowania (odpowiednie podklasy działu 58),
- działalność związaną z produkcją filmów i nagrań dźwiękowych (odpowiednie podklasy działu 59),
- działalność radiofoniczną i telewizyjną (odpowiednie podklasy działu 60),
- telekomunikację (odpowiednie podklasy działu 61)
- działalność w zakresie technologii informatycznych (odpowiednie podklasy działu 62),
- pozostałą działalność usługową w zakresie informacji (odpowiednie podklasy działu 63).
Znaczenie gospodarzecze branży: wydawanie książek
Branża wydawnicza w Polsce odgrywa istotną rolę gospodarczą, generując znaczące dochody i stanowiąc ważne źródło pracy. Polski rynek książki jest jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej, co przekłada się na rozwój i zasoby tej gałęzi przemysłu. Wydawcy mają wpływ na kształtowanie opinii społecznej, kultury czy nauki poprzez szerokie dostarczanie treści i informacji. Branża ta angażuje również wielu specjalistów, takich jak redaktorzy, korektorzy, graficy czy drukarze, co tworzy kolejne miejsca pracy. W dobie dynamicznie rozwijającego się rynku e-booków i audiobooków, wydawcy ciągle inwestują w nowe technologie, co dodatkowo pobudza rozwój gospodarczy. Warto więc docenić znaczenie branży wydawniczej i wspierać ją w dalszym rozwoju.Trendy i przyszłość branży: wydawanie książek
Wydawanie książek w Polsce jest branżą, która od lat dynamicznie się rozwija. Obserwuje się wzrost popularności literatury zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Trendem, który zyskuje coraz większe znaczenie, jest wydawanie książek audiobooków. Czytelnicy coraz chętniej sięgają po narracje w formie dźwiękowej, co otwiera nowe możliwości dla wydawców.Przyszłość branży książkowej w Polsce wydaje się obiecująca. W dobie internetu i mediów społecznościowych wydawcy mają nowe narzędzia do promocji i dotarcia do czytelników. Warto także zauważyć rosnące znaczenie self-publishingu, czyli wydawania książek bez pośrednictwa tradycyjnych wydawców.
Wyzwaniem dla branży może być ochrona praw autorskich oraz rywalizacja z coraz popularniejszymi platformami streamingowymi i serwisami oferującymi dostęp do e-booków. Jednakże zwiększająca się świadomość czytelników na temat wartości książki tradycyjnej prezentuje szanse dla wydawców, którzy potrafią dostosować swoją ofertę do zmieniających się potrzeb czytelników. W związku z tym, można przypuszczać, że branża wydawnicza w Polsce będzie rozwijać się sprawnie i przynosić coraz to nowe, ciekawe tytuły dla czytelników.
Komentarze (0)