Interesujesz się kodem PKD: 01.44.Z? Reprezentuje on branżę: Chów i hodowla wielbłądów i zwierząt wielbłądowatych. Przeczytaj artykuł o tym kodzie klasyfikacji działalności!

Jakiego rodzaju działalność obejmuje PKD: 01.44.Z?

Podklasa ta obejmuje:

  • chów i hodowlę wielbłądów (dromaderów) i zwierząt wielbłądowatych.

Do jakiego grupy, działu i sekcji przynależy PKD: 01.44.Z?

Chów i hodowla wielbłądów i zwierząt wielbłądowatych przynależy do grupy Uprawa roślin wieloletnich. Grupa ta obejmuje:
  • uprawę roślin wieloletnich, tj. uprawę roślin, które rosną dłużej niż przez dwa sezony wzrostu, bez względu na to, czy rośliny te obumierają po każdym sezonie, czy też stale rosną,
  • uprawę roślin wieloletnich w celu produkcji nasion.

Grupa 01.2 przynależy do działu 01: Uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając działalność usługową. Dział ten obejmuje:
  • uprawę i hodowlę roślin na otwartych polach lub pod osłonami,
  • chów i hodowlę zwierząt oraz wytwarzanie produktów zwierzęcych,
  • rolnictwo ekologiczne,
  • uprawę i hodowlę roślin genetycznie zmodyfikowanych,
  • chów i hodowlę zwierząt genetycznie zmodyfikowanych,
  • pozyskiwanie zwierząt łownych,
  • działalność usługową związaną z rolnictwem i łowiectwem, pozyskiwaniem zwierząt oraz działalność pokrewną.
Grupa 01.5 Działalność mieszana uwzględnia zjawisko występowania gospodarstw rolnych prowadzących jednocześnie produkcję roślinną i zwierzęcą w zrównoważonej wielkości. Grupa ta została utworzona w celu uniknięcia zaklasyfikowania gospodarstw mieszanych w różnych grupowaniach. Dział ten nie obejmuje:
  • przetwórstwa produktów rolnych (odpowiednie podklasy działu 10 Produkcja artykułów spożywczych, działu 11 Produkcja napojów oraz 12.00.Z Produkcja wyrobów tytoniowych), z wyłączeniem przygotowywania ich na rynek pierwotny, sklasyfikowanego w niniejszym dziale,
  • robót ziemnych budowlanych wykonywanych na polach, np. orka warstwicowa gruntów rolnych (w celu utworzenia tarasów), drenaż, przygotowanie pól pod uprawę ryżu niełuskanego itp. sklasyfikowanych w odpowiednich podklasach Sekcji F Budownictwo,
  • sprzedaży produktów rolnych sklasyfikowanych w odpowiednich podklasach Sekcji G Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle,
  • zagospodarowania terenów zieleni, sklasyfikowanego w 81.30.Z Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Natomiast Uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając działalność usługową należy do sekcji A: Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo. Sekcja ta obejmuje działalności związane z:
  • eksploatacją naturalnych zasobów roślinnych i zwierzęcych,
  • uprawą zbóż i innych roślin uprawnych,
  • chowem i hodowlą zwierząt,
  • pozyskiwaniem drewna i surowców leśnych,
  • pozyskiwaniem zwierząt lub produktów zwierzęcych z gospodarstw rolnych lub ich naturalnego środowiska

Znaczenie gospodarzecze branży: chów i hodowla wielbłądów i zwierząt wielbłądowatych

W Polsce branża chowu i hodowli wielbłądów oraz zwierząt wielbłądowatych nie odgrywa istotnej roli gospodarczej. Jest to niszowy sektor, który skupia się głównie na celach edukacyjnych, turystycznych oraz rekreacyjnych. Wprawdzie nie przyczynia się znacząco do wzrostu PKB kraju, jednak ma swoje znaczenie w kształtowaniu świadomości społeczeństwa na temat egzotycznych gatunków zwierząt oraz ich potrzeb i warunków hodowli. Ponadto, hodowla wielbłądów może być atrakcyjną formą działalności dla osób zainteresowanych ekoturystyką, ponieważ te zwierzęta są często wykorzystywane do przejażdżek w okolicach oaz i pustyń. W ten sposób branża chowu i hodowli wielbłądów wpisuje się w rozwój turystyki przygodowej i ekologicznej. Pomimo że nie jest kluczowym sektorem gospodarki, ma swoje specyficzne znaczenie i może przyczyniać się do dywersyfikacji oferty turystycznej w Polsce.

Trendy i przyszłość branży: chów i hodowla wielbłądów i zwierząt wielbłądowatych

W Polsce obecnie nie jest popularny chów i hodowla wielbłądów oraz zwierząt wielbłądowatych. Jednak z uwagi na zmiany klimatyczne i rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia, można spodziewać się, że ta branża będzie rosła w przyszłości. Wielbłądy są odporne na ekstremalne warunki klimatyczne oraz łatwe w utrzymaniu, co sprawia, że mogą być cennym źródłem mięsa, mleka i wełny. Ponadto, ich mleko jest bogate w składniki odżywcze, co przyciąga uwagę konsumentów poszukujących zdrowszych alternatyw. Zatem można przewidzieć, że w przyszłości polscy hodowcy zainteresują się tą nietypową branżą, a konsumenci będą coraz chętniej sięgać po produkty pochodzące od wielbłądów. Możliwe jest również rozwijanie turystyki związanej z obserwacją tych fascynujących zwierząt, co dodatkowo wpłynie na rozwój tej gałęzi w Polsce.
Możesz ocenić ten artykuł: